1. člen
Ta Hišni red ureja pravice in dolžnosti stanovalcev v Domu starejših občanov Ljubljana Vič – Rudnik (v nadaljevanju: Dom).
Življenje v Domu je organizirano tako, da je čim bolj podobno življenju doma.
Ravnanje stanovalcev je omejeno le s pravicami drugih stanovalcev in s pravili za varstvo pred požarom ter s sanitarnim in higienskim varstvom.
Ravnanje zaposlenih mora zagotavljati zasebnost, individualnost in osebno dostojanstvo stanovalca.
Stanovalci Doma imajo pravico do spoštljivega odnosa, varovanja zasebnosti, intimnosti, dostojanstva in varnosti.
2. člen
Dom sestavljajo:
• stanovanjski del,
• negovalni del in
• bivalna enota za osebe z demenco (Enota Bokalce).
I. VSELITEV
3. člen
Vselitve v Dom so od ponedeljka do četrtka, izjemoma ob petkih in dan pred praznikom, med 8. in 12. uro. Čas in datum vselitve se določita na podlagi dogovora med socialno službo in bodočim stanovalcem oziroma svojci oziroma zakonitim zastopnikom.
4. člen
Če do vselitve na dogovorjeni datum zaradi upravičenih razlogov ne pride, se lahko zaračuna rezervacija sobe, vendar za največ 60 dni.
5. člen
Ob vselitvi mora vsak stanovalec prinesti s seboj:
• oblačila in osebno perilo, ki se lahko pere v pralnem stroju in suši v sušilnem stroju,
• primerno obutev,
• pribor za osebno higieno in vse ortopedske pripomočke, ki jih je pridobil že doma,
• urejeno kartico zdravstvenega zavarovanja s prostovoljnim zdravstvenim zavarovanjem,
• zdravstveni karton.
Ob vselitvi sprejme stanovalca in osebe, ki ga spremljajo, socialni delavec. Pouči ga o razporedu prostorov v zavodu ter ga seznani ga z osebjem in sostanovalci. Seznani ga tudi z osnovnimi določili Hišnega reda in Pravilnika o izvajanju posameznih vrst oskrbe, zdravstvene nege in merilih za razvrščanje stanovalcev v posamezne vrste oskrbe in zdravstvene nege ter z načinom plačevanja storitev v Domu starejših občanov Ljubljana Vič – Rudnik. Ob tem stanovalcu ali zakonitemu zastopniku izroči izvleček iz Hišnega reda in cenike storitev, ki se izvajajo v Domu.
6. člen
Da se osebno perilo, ki ga daje stanovalec v pranje pralnici Doma, po pranju vrne stanovalcu, mora biti označeno z identifikacijsko številko, prišito na perilo. Identifikacijsko številko določi in jo že pred sprejemom izroči stanovalcu socialni delavec Doma. Vse perilo pred prihodom označijo stanovalec ali njegovi svojci. To storitev lahko svojci ali stanovalec proti plačilu uredijo tudi v Domu (domske šivilje).
Ob vselitvi v enoto Bokalce domski šivilji na perilo prišijeta še številko bivalne enote.
O vsakem nadaljnjem prinašanju perila mora stanovalec oziroma njegovi svojci zaradi oštevilčevanja obvestiti zaposlene Doma.
Če osebno perilo in druga oblačila niso oštevilčena, Dom ne prevzame odgovornosti za izgubo.
7. člen
Ob sprejemu socialni delavec izroči stanovalcu, ki se oskrbuje sam, ključe sobe, garderobnih omar in nočne omarice. Za ključe je stanovalec osebno odgovoren. Rezervni ključi se hranijo v skladu z Navodilom o shranjevanju ključev v DSO Ljubljana Vič – Rudnik.
8. člen
Stanovalec ob vselitvi socialnemu delavcu pokaže veljaven osebni dokument in preda zdravstveno izkaznico ter mu da druge podatke, ki so potrebni za izpolnitev osebnega kartona stanovalcev. Do dneva vselitve poskrbi za prenos zdravstvenega kartona v ambulanto Doma.
Stanovalci in svojci lahko za potrebe parkiranja na domskem zemljišču enote Bokalce v blagajni Doma kupijo daljinski upravljalec.
9. člen
Zdravstvena izkaznica in zdravstveni karton sta shranjena v ambulanti Doma. Zdravstveno izkaznico izroči stanovalcu oziroma spremljevalcu medicinska sestra, kadar je stanovalec napoten v zdravstveni zavod. Po vrnitvi iz zdravstvenega zavoda je treba zdravstveno izkaznico vrniti v ambulanto Doma.
10. člen
Stanovalec lahko ob sprejemu preda v hrambo gotovino, hranilno knjižico in vrednostne papirje, nakit ter druge stvari večjih vrednosti. Navedene stvari Dom hrani v skladu s Pravili o hrambi gotovine in vrednostnih predmetov stanovalcev v socialni službi.
11. člen
Vsak stanovalec, njegov svojec ali zakoniti zastopnik je dolžan sam urediti naročniška razmerja glede časopisov, RTV naročnine, interneta, preusmeritev pošte ali katerih koli drugih storitev, ki jih sklepa z zunanjimi ponudniki.
12. člen
Prijavo začasnega prebivališča uredi Dom. Le v izjemnih primerih ima lahko stanovalec v Domu stalno prebivališče. O tem na podlagi pisne prošnje stanovalca oz. zakonitega zastopnika odloča direktorica.
II. NASTANITEV
13. člen
Vse sobe morajo biti oštevilčene. Imena in priimki stanovalcev v posameznih sobah se nahajajo ob vhodnih vratih posamezne bivalne enote. V enoti Kolezija in v stanovanjskem delu enote Bokalce so tudi sobe označene z imeni in priimki stanovalcev.
Informacije o tem, kje prebiva posamezen stanovalec, je možno dobiti v recepciji Doma, socialni službi in pri vodjih tima – DMS.
14. člen
Stanovalec lahko sobo, ki je opremljena z opremo Doma, dodatno opremi (preproge, stoli, ogledala, slike, svetilke, radio, televizija, hladilnik itd.) ali jo v soglasju z vodstvom Doma v celoti opremi s svojim pohištvom.
15. člen
Vseh vrst kuhalnikov, električnih ali plinskih peči za ogrevanje ter likalnikov zaradi varstva pred požarom ni dovoljeno imeti niti uporabljati nikjer v domu.
16. člen
V domske prostore je pse in druge domače živali dovoljeno voditi le za terapevtske namene in v dogovoru z vodstvom Doma. Navedene živali morajo biti veterinarsko pregledane in redno cepljene.
Za skrb za domske živali (ribe, ptice) so zadolženi delovni terapevti.
Hranjenje prostoživečih ptic na balkonih in v okolici Doma ni dovoljeno. Pticam in mačkam je dovoljeno nastavljati hrano le v krmilnice in posode, ki jih postavi Dom ter v primeru hranjenja tudi poskrbeti za redno čiščenje posod in mest prehranjevanja.
17. člen
V sobah so nameščeni zvonci oz. klicne naprave, s katerimi lahko stanovalec pokliče pomoč.
18. člen
Čajne kuhinje so namenjene kuhanju napitkov in manj zahtevnemu kuhanju priboljškov, pa tudi družabnemu srečevanju in sprejemanju obiskovalcev.
Stanovalci morajo skrbeti za red in čistočo ter varnost v čajnih kuhinjah. Skrbeti morajo za racionalno uporabo električnega štedilnika, za njegovo redno ugašanje in za redno zračenje kuhinje. Zaposleni v zdravstveno-negovalni službi izvajajo redno čiščenje v skladu z načrtom čiščenja.
19. člen
Samostojna uporaba skupnih kopalnic in tušev je dovoljena le s predhodno seznanitvijo osebja v bivalni enoti. Kdor se ne more kopati sam, je dolžan sprejeti pomoč zaposlenih v ZNO. Razpored kopanja naredi referenčna sestra/sestra v bivalni enoti. Kopanje pred 5:30 in po 21. uri v namen zagotovitve varnosti stanovalca in nočnega miru ni dovoljeno.
20. člen
Sobe, sanitarije, balkone in skupne prostore pospravljajo, čistijo in zračijo zaposleni v zdravstveno-negovalni službi po načrtu čiščenja, ki ga določi vodja tima – DMS in je obešen na oglasni deski bivalne enote. Služba vzdrževanja je zadolžena za čiščenje in vzdrževanje okolice Doma, dobrodošla pa je tudi prostovoljna pomoč stanovalcev.
Stanovalci so tem zaposlenim dolžni dovoliti vstop in omogočiti čiščenje, zračenje ter vzdrževanje.
Prehodi na stopniščih, v skupnih prostorih, na hodnikih in na funkcionalnem zemljišču morajo biti vedno prosti.
Stanovalci so po svojih zmožnostih enako kot zaposleni dolžni ob neurjih, dežju in sneženju zapirati okna in vrata v vseh dostopnih prostorih Doma.
21. člen
Ob čiščenju prostorov in pred izvedbo inventure je stanovalec dolžan na zahtevo zaposlenega odpreti tudi zaklenjene omare, predale in mize. Njihovo čiščenje in pregled sta dovoljena samo v prisotnosti stanovalca in dveh zaposlenih v ZNO.
22. člen
Nevarnih snovi (kot npr. razredčila, bencin, lahko vnetljiva čistila) ter pokvarjene hrane ni dovoljeno imeti v bivalnih prostorih stanovalcev. Če osebje oceni, da je neka snov nevarna ali hrana pokvarjena in jo je treba odstraniti, stanovalec pa se s tem ne strinja, odloči o odstranitvi ali neodstranitvi vodja ZNO ali vodja tima – DMS, ki jo nadomešča, ali socialna služba.
23. člen
Osebno perilo stanovalcev se pere v pralnici Doma. Pranje perila v sanitarijah in prekuhavanje perila v čajnih kuhinjah nista dovoljena.
Za prevoz perila v in iz pralnice so zadolženi zaposleni Doma.
24. člen
Zaposleni v Domu so dolžni pred vstopom v sobe stanovalcev potrkati ali pozvoniti.
25. člen
Če stanovalec pogreša vredne osebne predmete, je referenčna sestra/sestra v bivalni enoti dolžna izpolniti Zapisnik o kraji oz. odtujitvi, dogodek zabeležiti v raportno knjigo in o tem obvestiti socialno službo.
III. PREHRANJEVANJE
26. člen
Predlog jedilnika pripravi vodja prehrane za en teden naprej. Jedilnik pregledata in podpišeta direktorica oz. vodja enote in vodja prehrane. Pripombe na jedilnik in želje lahko stanovalci preko svojih predstavnikov redno javljajo socialnemu delavcu, vodji ZNO ali vodji prehrane.
27. člen
Kuhinja pripravlja starosti in zdravstvenemu stanju starostnikov in letnemu času primerno celodnevno prehrano in naslednje diete:
• sladkorno dieto,
• želodčno dieto,
• žolčno dieto,
• brezglutensko dieto,
• neslano dieto,
• hrano za hranjenje po nazogastrični sondi/gastrostomi.
Dietno prehrano odredi oz. predpiše zdravnik.
28. člen
Stanovalci se praviloma hranijo v jedilnicah Doma. Težje pomičnim stanovalcem se hrana servira v dnevnih prostorih ali čajnih kuhinjah. Nepomičnim in bolnim stanovalcem se hrana servira v sobah.
29. člen
Kajenje je v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih (jedilnica, sanitarije, dnevni prostori, čajne kuhinje …) prepovedano. Ne glede na navedeno določilo je v Domu dovoljeno kaditi v prostorih, ki niso namenjeni skupni rabi, kadar v njih bivajo samo kadilci, vendar le v soglasju z morebitnimi sostanovalci, zaposlenimi in obiskovalci. Da zaposleni, ki delajo v Domu, niso izpostavljeni tobačnemu dimu, je v času prisotnosti zaposlenih v sobah prepovedano kaditi.
30. člen
Če stanovalec po obroku jedi iz jedilnice odnese v domski posodi oziroma če odnese domski pribor, je dolžan posodo in pribor v čajno kuhinjo vrniti do pomivanja po večerji.
31. člen
Stanovalcem in obiskovalcem je namenjena tudi kavarnica.
IV. PRANJE, BRITJE IN STRIŽENJE
32. člen
Oblačila, ki jih stanovalci prinesejo s seboj, se perejo v pralnici Doma. Stanovalci umazano (oštevilčeno) perilo odlagajo v za ta namen pripravljene vreče. Le-te zaposleni Doma odpeljejo v pralnico po določenem urniku, s katerim seznanijo tudi stanovalce Doma. Oblačila, ki se pri rednem pranju raztrgajo, v domski šivalnici zašijejo. Proti plačilu v šivalnici izvedejo tudi manj zahtevna šiviljska dela, kot je krajšanje, menjava elastike in podobno. V pralnici Doma kemičnega čiščenja ne opravljamo. O posebnostih, povezanih s pranjem se svojci dogovorijo z vodjo tima oziroma s socialnim delavcem.
33. člen
Stanovalce, ki se sami ne morejo briti, brijejo zaposleni v zdravstveno-negovalni službi. Pribor za britje prinesejo moški ob vselitvi v Dom s seboj.
Čas britja določi v okviru planirane oskrbe in nege pristojni vodja tima – DMS.
34. člen
Dom redno tedensko ob vnaprej določenih urah obiskujeta frizer in pediker. Frizerja in pedikerja plača stanovalec sam. Delovni čas frizerja in pedikerja je javno objavljen.
V. PROSTOČASNE AKTIVNOSTI
35. člen
Za prostočasne aktivnosti stanovalcev se ob praznikih in drugih priložnostih organizirajo kulturne in zabavne prireditve: likovne razstave, nastopi posameznikov in skupin, pikniki ter izleti.
Stanovalci lahko s pomočjo zaposlenih izdajajo interno glasilo.
Za organizacijo prostočasnih aktivnosti so zadolženi zaposleni Doma.
36. člen
Knjižnica je namenjena vsem stanovalcem Doma. Delovni čas knjižnice je objavljen na vratih knjižnice. Za delovanje knjižnice so zadolženi delovni terapevti.
37. člen
Prostovoljci se vključujejo v delo Doma v skladu s Pravilnikom in Programom o prostovoljskem delu v DSO Ljubljana Vič – Rudnik.
VI. DODATNA OSKRBA
38. člen
Stanovalcem, ki zaradi starostnih in trajnih sprememb v zdravstvenem stanju ne morejo zadovoljevati osnovnih življenjskih potreb in potrebujejo neposredno osebno pomoč, osebe z demenco pa tudi nadzor, nudi Dom dodatno oskrbo.
39. člen
Potrebo po dodatni oskrbi stanovalca in vrsto oskrbe ugotovi Komisija za sprejem, premestitve in odpust, ki jo sestavljajo:
v enoti Bokalce: pomočnica direktorice za strokovne zadeve (predsednica), direktorica oz. strokovna vodja, vodja zdravstveno-negovalne službe in socialni delavci;
v enoti Kolezija: vodja enote Kolezija (predsednik), direktorica oz. strokovna vodja, vodja zdravstveno-negovalne službe in socialna delavka.
Po potrebi so lahko člani Komisije za sprejem, premestitve in odpust tudi drugi strokovni sodelavci in zaposleni.
VII. ZDRAVSTVENE STORITVE
40. člen
Zdravstveno obravnavo stanovalcev izvaja zdravnik splošne medicine iz Zdravstvenega doma Ljubljana Vič – Rudnik.
41. člen
Zdravnik zdravi pomične stanovalce v ambulanti, nepomične pa ob posteljah v sobah, kjer so nastanjeni.
42. člen
Podatke o medicinskih diagnozah, predpisanih zdravilih in napovedih zdravljenja lahko daje svojcem oziroma zakonitemu zastopniku samo zdravnik.
43. člen
Za nujno zdravniško pomoč dežurnega zdravnika za akutno obolelega stanovalca izven delovnega časa zdravnika v Domu pokliče dežurna medicinska sestra.
44. člen
Specialistične storitve s področja psihiatrije in fiziatrije ter druge morebitne specialistične storitve se v Domu opravljajo v okviru, ki ga zagotovi Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
45. člen
V Domu opravljamo storitve zdravstvene nege, fizioterapije in delovne terapije.
46. člen
Zdravstveno nego in posamezne medicinsko-tehnične posege izvajajo zaposleni v ZNO v okviru svojih pristojnosti za pomične stanovalce v ambulanti Doma, za nepomične pa ob posteljah stanovalcev.
47. člen
Pristojni zaposleni v primeru nujnega prevoza stanovalca v zdravstveno ustanovo organizirajo prevoz in o tem obvestijo svojce.
Za nenujne prevoze v zdravstvene ustanove zagotavljajo prevoz in spremstvo svojci oziroma zakoniti zastopnik. Če svojec stanovalca ne spremlja, mu Dom zagotavlja spremstvo proti plačilu, vendar le do štirih ur, začenši z odhodom iz Doma. Po preteku štirih ur Dom ne prevzema nobene odgovornosti za morebitne posledice, ki bi nastale zaradi neprihoda svojca oziroma zakonitega zastopnika v zdravstveno ustanovo.
VIII. DOMSKA SKUPNOST
48. člen
Vsi stanovalci se združujejo v domsko skupnost.
Domsko skupnost stanovalci upravljajo enkrat mesečno na Zboru stanovalcev.
49. člen
Naloge in pravice Zbora stanovalcev:
• volitve članov v Svet stanovalcev (v enoti Bokalce 7 članov, v enoti Kolezija 5 članov),
• člani Sveta so izvoljeni za 4 leta z večino prisotnih na Zboru stanovalcev,
• volitve predstavnika stanovalcev v Svet zavoda Doma,
• s pripombami, željami in predlogi pomagati pri organiziranju dejavnosti, ki izboljšujejo kvaliteto življenja v Domu,
• sklepi Zbora se sprejemajo z večino prisotnih, zapisniki pa se objavijo na oglasnih deskah.
50. člen
Sveta stanovalcev se sestajata po potrebi. Člani Sveta zbirajo pripombe in želje v bivalnih enotah, za katere so določeni in jih posredujejo pristojnim strokovnim delavcem in na Zboru stanovalcev.
Namen sestankov sveta stanovalcev je sprotno reševanje težav stanovalcev Doma. O sestanku se piše zapisnik, ki ga nato prejme vsak predstavnik.
51. člen
Stanovalci pri upravljanju Doma sodelujejo z enim (1) predstavnikom v Svetu zavoda Doma.
IX. IZHODI, ODSOTNOSTI, OBISKI
52. člen
Izhodi in prihodi v Dom so v enoti Bokalce med 6:30 in 21. uro. V času med 21.00 uro in 6:30 uro naslednjega dne so vhodna vrata v Dom zaklenjena.
V enoti Kolezija so izhodi in prihodi v Dom med 7.00 in 21.00 uro V času med 21. uro in 7. uro naslednjega dne so vhodna vrata v Dom zaklenjena.
Če se želi stanovalec v Dom vrniti ali ga zapustiti izven tega časa, se o tem pravočasno dogovori z referenčno sestro/sestro v bivalni enoti in ob prihodu pozvoni pri vhodnih vratih. Osebje se je dolžno zvonjenju odzvati takoj, ko je to mogoče.
V primeru, da stanovalci Dom zapuščajo brez vednosti osebja, Dom ni odškodninsko odgovoren zaradi opustitve varstva in oskrbe stanovalca. Stanovalec oziroma svojec mora izhod sporočiti referenčni sestri/sestri v bivalni enoti, ki je dolžna izhod evidentirati v raportno knjigo.
53. člen
Stanovalec, ki Dom zapusti sam ali v spremstvu svojcev, mora o tem obvestiti referenčno sestro/sestro v bivalni enoti in receptorja, ki vodi knjigo o odsotnosti.
54. člen
Če Dom o odsotnosti stanovalca ni obveščen in ga pogreša, mora takoj sprožiti akcijo iskanja. Najprej pokliče svojce, nato pregleda ožjo okolico in obvesti bližnjo postajo policije.
55. člen
Obiski svojcev so zaželeni ob istem času, kot izhodi in prihodi. O morebitnih obiskih izven časovnega termina izhodov in prihodov se je potrebno dogovoriti z vodjo tima oziroma s socialnim delavcem.
Če obiskovalec pride na obisk v času izvajanja nege, ga zaposleni zaprosijo, da se za čas nege umakne iz sobe.
Obiski so možni tudi v sobi stanovalca. Trajanje obiska in število obiskovalcev, kadar obiskani v sobi ne biva sam, naj bosta takšna, da bo sostanovalec kar najmanj moten.
Čas obiskov mora biti objavljen pri glavnem vhodu.
Prenočevanje v Domu je dovoljeno izključno samo stanovalcem.
56. člen
V Domu je organizirana recepcijska služba. Recepcija dela v enoti Bokalce dnevno od 6:30 do 21. ure v enoti Bokalce in v enoti Kolezija od 7. do 21. ure. Za potrebe stanovalcev recepcijska služba:
• sprejema in evidentira obvestila stanovalcev o njihovi začasni odsotnosti in o njej obvesti dežurno referenčno sestro/sestro v bivalni enoti,
• sprejema prijave okvar in jih evidentira v knjigo okvar in popravil,
• usmerja razna obvestila za stanovalce,
• sprejema prijave raznih obiskov v sobah ali drugih prostorih ter o tem vodi evidenco,
• skrbi za nemoten dovoz stanovalcev in obiskovalcev,
• v enoti Kolezija vodi knjigo odsotnosti stanovalcev.
X. POŠTA, TELEFON, POPRAVILA
57. člen
Stanovalcem je zajamčena tajnost in nedotakljivost pošte ter hitra vročitev zlasti priporočene in nujne pošte.
Navadne poštne pošiljke in časopise za stanovalce prevzame tajništvo Doma in jih preda socialni službi, ta pa jih še isti dan izroči naslovniku. Socialni delavec po potrebi tudi pospremi poštnega delavca do stanovalca, ki mu je namenjena priporočena pošiljka.
58. člen
Vsak stanovalec ima možnost proti plačilu pavšala za telefonski priključek v sobi uporabljati telefon. Telefonski impulzi se beležijo po števcu vsakega telefona.
59. člen
Stanovalci o okvarah na objektu, instalacijah, napravah in opremi obvestijo zaposlene v posamezni bivalni enoti, ki obvestilo o okvari sporočijo recepciji Doma, ta pa poskrbi za vpis v knjigo popravil, ki je na voljo v recepciji Doma.
XI. DARILA, ŽELJE, UGOVORI IN PRITOŽBE, POSLOVNI OBISKI
60. člen
Zaposlenim v Domu je prepovedano izposojanje denarja od stanovalcev.
61. člen
Zaposleni v Domu ne smejo sprejemati daril ali nagrad od stanovalcev, njihovih svojcev in poslovnih partnerjev, razen daril manjše vrednosti oziroma priložnostnih daril (kava, zavitek bonbonov ipd.). V nobenem primeru se kot darilo manjše vrednosti ne sme sprejeti denarja, vrednostnih papirjev ali dragocenih daril.
Vrednost dovoljenega manjšega darila za zaposlene, prejetega od iste osebe, ne sme preseči 63 € oziroma na letni ravni od iste osebe 125 €.
Zaposleni mora vsa prejeta darila nad zakonsko določeno vrednostjo prijaviti vodstvu Doma.
Zaposleni v Domu je dolžan darovalca opozoriti, da darila, ki presegajo vrednosti iz 2. odstavka 61. člena, postanejo last delodajalca. Če darovalec pri darilu vztraja, je zaposleni darilo dolžan izročiti vodstvu Doma.
62. člen
Stanovalci in njihovi svojci lahko svoje želje v zvezi z bivanjem v Domu sporočajo socialni službi Doma.
63. člen
Socialni službi stanovalci in njihovi svojci sporočajo tudi ugovore zoper tisto ravnanje stanovalcev, ki pomeni kršitev hišnega reda.
64. člen
Stanovalec oziroma njegov zakoniti zastopnik ima pravico do vseh informacij, pomembnih za izvajanje storitev, določenih z individualnim programom. V ta namen lahko pojasnila zahteva od pooblaščenih oseb Doma. Za dajanje informacij o vprašanjih socialne oskrbe je pristojna socialna služba, za vprašanja glede zdravstvene nege pa vodja zdravstvene nege.
Stanovalec oziroma njegov zakoniti zastopnik, ki ni zadovoljen s pojasnili oseb iz prejšnjega odstavka, lahko pojasnila zahteva od direktorice oziroma od pomočnice direktorice za strokovne zadeve.
65. člen
Ugovori in pritožbe stanovalcev, njihovih pooblaščencev in zakonitih zastopnikov (v nadaljevanju: upravičenci), ki jih podajo na pogoje bivanja, življenja in na odnos zaposlenih ter drugih udeležencev do stanovalcev v procesu dela v Domu se rešujejo v skladu s Pravilnikom o reševanju ugovorov, pritožb in zahtev za prvo obravnavo pacientovih pravic in sicer v osmih dneh od opravljene storitve, s katero upravičenec ni bil zadovoljen.
66. člen
Upravičenec ima na podlagi 102. člena Zakona o socialnem varstvu pravico zahtevati nadzor nad izvajanjem storitev institucionalnega varstva. Zahteva za nadzor z navedbo kršitev pravic stanovalca ali navedbo razlogov, zaradi katerih je podan ugovor na opravljanje storitev, mora biti poslana na naslov: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, Inšpektorat Republike Slovenije za delo, Socialna inšpekcija, Štukljeva cesta 44, Ljubljana.
67. člen
O premestitvah v Domu na željo stanovalcev odloča Komisija za sprejem, premestitve in odpust stanovalcev na predlog socialne službe.
68. člen
Direktorica odobri poslovne obiske Doma posameznikom in skupinam, katerih namena sta izmenjava izkušenj ter preučevanje dela in življenja v socialnovarstvenih zavodih.
69. člen
Ogled sobe stanovalca je mogoč le z njegovo privolitvijo.
70. člen
O drugih skupinskih obiskih (krajanov, Karitasa, ZZB in drugih organizacij) stanovalcev je potrebno predhodno obvestiti socialno službo Doma.
XII. DISCIPLINSKI POSTOPKI IN UKREPI
71. člen
Za nemoteno življenje v Domu morajo stanovalci zlasti:
• redno plačevati oskrbnino,
• uporabljati prostore in opremo Doma skladno z njihovim namenom,
• povrniti namerno povzročeno škodo na objektih in opremi,
• sproti sporočati ugotovljene okvare,
• strpno in brez obtoževanj in prepirov reševati nastale težave,
• pooblaščenim zaposlenim v Domu nemudoma sporočati pogrešanje svojih stvari,
• naravnati glasnost radia in televizije tako, da ne moti drugih,
• skrbeti, da za počitek med 21. in 6. uro vlada mir,
• sporočati svojo odsotnost dežurni referenčni sestri/sestri v bivalni enoti oziroma recepciji Doma. Receptor mora o odsotnosti nujno obvestiti dežurno referenčno sestro/sestro v bivalni enoti,
• sodelovati pri varčevalnih ukrepih Doma,
• predmete večjih vrednosti in gotovino ustrezno hraniti,
• se v primeru elementarnih nesreč in drugih izrednih razmer ravnati po navodilih oseb, ki so za ravnanje v takih primerih zadolžene,
• se ravnati po navodilih zdravnika.
Stanovalci si morajo še posebej prizadevati za naslednje:
• da morebitne spore rešujejo strpno in da ne pride do medsebojnih fizičnih obračunavanj
• ali medsebojnega žaljenja,
• da s svojim obnašanjem ne nadlegujejo, žalijo ali smešijo sostanovalcev ali zaposlenih v Domu,
• da spoštujejo prepoved kajenja v vseh zaprtih javnih in delovnih prostorih (jedilnica, sanitarije, dnevni prostori, čajne kuhinje …). Ne glede na navedeno določilo je v Domu dovoljeno kaditi v prostorih, ki niso namenjeni skupni rabi, kadar v njih bivajo samo kadilci, vendar le v soglasju z morebitnimi sostanovalci in zaposlenimi. Da zaposleni, ki delajo v Domu, niso izpostavljeni tobačnemu dimu, je v času prisotnosti zaposlenih v sobah prepovedano kaditi,
• da po svojih močeh prispevajo k vzdrževanju in higieni v vseh prostorih v Domu,
• da se v Domu ne opijajo in da v Dom ne prinašajo večjih količin alkohola in drugih psihoaktivnih snovi.
72. člen
O kršitvah hišnega reda stanovalci, njihovi svojci ali zaposleni obveščajo socialno službo. Le-ta zbere morebitne dopolnilne podatke, nakar s prijavo in zbranimi podatki seznani Komisijo za sprejem, premestitve in odpust stanovalcev.
73. člen
Komisija za sprejem, premestitve in odpust stanovalcev lahko direktorici predlaga selitev znotraj Doma, premestitev v drug zavod ali odpust stanovalca iz Doma v skladu s Pravilnikom o postopkih pri uveljavljanju pravice do institucionalnega varstva (Ur. l. 38/04 z vsemi nadaljnjimi spremembami), kadar stanovalec huje krši hišni red in dobre medsebojne odnose, zlasti pa:
• če povzroči telesno poškodbo drugemu stanovalcu ali zaposlenemu,
• kadar ogroža lastno varnost ter varnost ali mir drugih stanovalcev v Domu,
• če namerno poškoduje opremo v Domu, kar ima za posledico večjo škodo,
• če neredno plačuje ali opusti plačevanje storitve.
V primeru kršitve določbe tretje in četrte alineje Dom uveljavlja odškodninski zahtevek za povzročeno škodo.
O odpustu stanovalca je potrebno obvestiti pristojni center za socialno delo.
74. člen
Izselitev stanovalca iz Doma je v primeru hujših kršitev, navedenih v prejšnjem členu, možna na osnovi odpusta Komisije v skladu z 32. členom Pravilnika o postopku pri uveljavljanju pravice do institucionalnega varstva.
Komisija vodi postopek odpusta tako, da ob prvi kršitvi kršitelja ustno opozori in zadevo zabeleži z zapisniško izjavo, v kateri taksativno navede kršitve. V primeru nadaljevanja istih in novih kršitev Komisija stanovalcu izda pisni opomin, ki mu ga socialna delavka vroči z vročilnico. Če stanovalec nadaljuje s kršitvami, se mu izda javni opomin, ki pomeni opozorilo pred odpustom. Če stanovalec še vedno ne preneha s kršitvami, Komisija predlaga direktorici, da izda odločbo o odpustu v skladu z veljavnimi predpisi.
O kršitvah Dom vseskozi ažurno obvešča pristojni center za socialno delo. O izdani odločbi Dom prav tako obvesti CSD in navede, da gre za nujno premestitev oz. odpust, saj gre za stanovalca, ki mu Dom ne more več zagotavljati ustrezne oskrbe, iz česar sledi, da stanovalec potrebuje drugo obliko varstva in oskrbe. V reševanje nastale težave Dom aktivno vključuje stanovalca (kršitelja), ki ima pravico biti prisoten na razgovorih med Domom in centrom za socialno delo.
75. člen
Kadar teža kršitve ne narekuje izključitve stanovalca iz Doma, lahko direktorica izreče disciplinski ukrep v obliki javnega opomina; ta se objavi na oglasnih deskah Doma.
XIII. VERSKI OBREDI
76. člen
Izpovedovanje vere in drugih opredelitev v zasebnem življenju stanovalcev je svobodno.
Za verski obred – maše v Domu se predstavniki verskih skupnosti dogovorijo z direktorico oziroma s pooblaščeno osebo Doma.
77. člen
Sveta maša se za stanovalce in njihove svojce opravi v jedilnici Doma oziroma v temu namenjenem prostoru.
78. člen
Druga verska opravila opravi duhovnik ali laični duhovnik v stanovalčevi sobi na način, da ne moti sostanovalcev.
79. člen
Duhovnika na željo stanovalca in njegovih svojcev pokliče socialna služba, ob njihovi odsotnosti pa dežurna medicinska sestra. Obred se opravi v sobi stanovalca. Po potrebi se stanovalca med obredom s špansko steno loči od drugih stanovalcev.
XIV. ČASOVNA DOLOČILA
80. člen
Med 21. in 6. uro ni dovoljena v Domu in na njegovem območju nobena dejavnost, ki bi motila nočni počitek stanovalcev.
81. člen
Obroki hrane v jedilnici se delijo ob naslednjih urah:
V enoti Bokalce:
• zajtrk od 8. do 9. ure
• dopoldanski napitek ob 10. uri
• kosilo od 12. do 13. ure
• popoldanska malica ob 15. uri
• večerja od 17.50 do 18.50 ure.
V enoti Kolezija:
• zajtrk od 8:30 do 9. ure*
• dopoldanski napitek ob 10. uri v bivalni enoti
• kosilo od 12:30 do 14. ure*
• popoldanska malica ob kosilu
• večerja od 18:30 do 19. ure*
*v bivalni enoti so obroki postreženi približno pol ure prej
82. člen
Socialna služba je za potrebe zunanjih uporabnikov dosegljiva v času uradnih ur.
V enoti Bokalce so uradne ure ob ponedeljkih in ob sredah od 10h do 14h in ob četrtkih od 10h do 12h ter od 13h do 16:30.
V enoti Kolezija so uradne ure ob ponedeljkih od 12h do 15h, ob sredah od 12h do 16:30 in ob petkih od 12h do 13h.
Uradne ure so javno objavljene.
XV. POSTOPEK OB IZSELITVI, PLAČILA ZA ČAS ODSOTNOSTI
83. člen
Stanovalec, ki se želi izseliti, poda odpoved na predpisanem obrazcu »Prošnja za odpust iz institucionalnega varstva« socialni službi Doma 5 (pet) dni pred izselitvijo.
Prošnja za odpust je podlaga za sklenitev dodatka k dogovoru o izvajanju socialnovarstvene storitve, s katerim se dogovor razveže.
84. člen
Če se stanovalec izseli pred odpovednim rokom 5 dni, plača za čas do poteka roka odsotnost, kot je določena s Pravilnikom o izvajanju posameznih vrst oskrbe, zdravstvene nege in merilih za razvrščanje stanovalcev v posamezne vrste oskrbe in zdravstvene nege ter načinom plačevanja storitev v domu starejših občanov Ljubljana Vič – Rudnik.
Na dan izselitve mora stanovalec pred odhodom zahtevati komisijsko ugotovitev stanja inventarja v sobi, v kateri je bival in urediti vse finančne obveznosti do Doma.
85. člen
V primeru smrti stanovalca Dom zaračuna dneve do izpraznitve sobe kot ceno osnovne oskrbe, zmanjšano za materialne stroške prehrane.
86. člen
Če je stanovalec odsoten iz Doma na svojo željo ali zaradi zdravljenja v zdravstvenem zavodu, se mu odsotnost zaračuna v skladu s 87. členom tega hišnega reda.
Svojci stanovalca smejo v času njegove odsotnosti v sobo le v spremstvu socialne delavke, vodje tima – DMS ali referenčne sestre/sestre v bivalni enoti.
Če svojci iz sobe odnesejo stvar, ki je last stanovalca, se to zapiše v raportno knjigo.
87. člen
Cena odsotnosti je cena kategorije oskrbe v sobi določenega bivalnega standarda (eno-, dvo- ali večposteljna soba), zmanjšana za materialne stroške prehrane.
XVI. POSTOPEK V PRIMERU SMRTI STANOVALCA
88. člen
Po ugotovljeni smrti zaposleni umrlega oskrbijo in ga odpeljejo v mrliško vežico.
89. člen
Ureditev umrlega spada v pogrebne storitve in jo izvede pogrebni zavod.
90. člen
Stvari umrlega, ki je bival v dvo- ali večposteljni sobi, dežurna medicinska sestra zaklene v omaro, če je umrli bival v enoposteljni sobi, pa zaklene sobo. Če je stanovalec imel pri sebi nakit, gotovino ali hranilno knjižico, dva zaposlena te stvari popišeta in jih shranita v ambulanto Doma. Pristojni vodja tima – DMS mora takoj oziroma prvi delovni dan socialne službe po nastalem dogodku vredne stvari izročiti socialni službi Doma, ki jih proti potrdilu preda enemu izmed plačnikov storitve oz. svojcem, če je bil plačnik storitve umrli sam, ko zaključi vse formalnosti v zvezi s prenehanjem bivanja stanovalca v Domu.
Če oseba, ki je v Domu podala izjavo o doplačilu stroškov, v 30-ih dneh od dneva prejema obvestila (telefonskega ali pisnega) o smrti stanovalca v Domu v socialni službi oziroma pri vodji tima ne prevzame preostalih najdenih stvari umrlega, ki se ne hranijo v skladu s Pravili o hrambi gotovine in vrednostnih predmetov stanovalcev v socialni službi, se te stvari zavrže in jih po preteku tega roka ni več mogoče prevzeti.
V primeru, da umrli ni imel svojcev, Dom o smrti obvesti pristojni center za socialno delo, osebne stvari umrlega pa se po preteku 30 dni komisijsko odpišejo. Morebitna denarna sredstva, ki jih je imel umrli v času smrti pri sebi, se porabijo za poplačilo oskrbnih stroškov za umrlega, morebitni ostanek denarnih sredstev in druge vredne stvari pa se priglasijo na okrajno sodišče zadnjega stalnega prebivališča umrlega. Dom s tem seznani tudi krajevno pristojni center za socialno delo.
91. člen
Za pogreb umrlega stanovalca, ki ni imel svojcev, v sodelovanju s centrom za socialno delo in občino poskrbi zaposleni v socialni službi Doma.
XVII. KONČNE DOLOČBE
92. člen
Ta hišni red v celoti nadomešča Čistopis Hišnega reda, ki ga je sprejel Svet Doma dne 10. 8. 2017.
93. člen
Hišni red začne veljati naslednji dan po sprejemu na Svetu Doma.
Predsednica sveta
mag. Milena Končina l.r.
Ljubljana, 9. 8. 2018
Številka: 9000-3/2018-24
Prenesite si hišni red v pdf obliki:
Hišni red 9 8 2018 PDF